Slovník pojmov
S&P 500
Akciový index S&P 500 patrí k najdôležitejším indexom sveta a zahŕňa akcie 500 najväčších amerických spoločností obchodovaných na burze. Býva považovaný za najspoľahlivejší indikátor amerického trhu. Viac si môžete prečítať tu.
Sekundárny trh
Miesto, kde investori nakupujú a predávajú cenné papiere, ktoré už vlastnia. Najčastejšie sa na sekundárnom trhu obchoduje s akciami. Najznámejšie burzy ako New York Stock Exchange (NYSE) a NASDAQ patria medzi sekundárne trhy.
Sekuritizácia
Proces premeny rôznych finančných aktív na obchodovateľný finančný nástroj. Tento nástroj je následne predávaný investorom. Teoreticky je možné sekuritizovať akékoľvek finančné aktívum, v praxi dochádza najčastejšie k sekuritizácii úverov. Príkladom sú hypotečné zástavné listy (MBS), do ktorých banky zabalia jednotlivé hypotečné úvery, rozdielia podľa rizika a jednotlivé diely predávajú investorom vo forme dlhopisov.
Smart beta
Smart beta je kombináciou výhod pasívneho investovania a aktívnych investičných stratégií. Spravidla sú firmy do portfólia vyberané na základe určitých kritérií, ale nedochádza k podrobnému skúmaniu fundamentov. Môže tak ísť napríklad o spoločnosti s nízkou trhovou kapitalizáciou, malou volatilitou alebo napríklad nízkym pomerom medzi trhovou cenou a čistým ziskom (P/E). V prípade smart beta ETF sú obvykle poplatky nižšie než pri aktívne spravovaných fondoch a o niečo vyššie než pri čisto pasívnych ETF.
Špekulácia
Špekuláciou rozumieme proces obchodovania s aktívom alebo vykonávanie finančnej trasakcie, ktorá je založená na očakávaní špekulanta o pohybe cien aktíva alebo vývoja kurzov. Ten sa snaží na týchto pohyboch zarobiť. Jedná sa o veľmi rizikovú transakciu. Vysoké riziko však môže byť veľmi zaujímavo vykompenzované v podobe obrovského zisku, ktorý je touto operáciou možné dosiahnuť.
Spot
Spotovým obchodom rozumieme nákup alebo predaj meny, cenného papiera či komodity, kedy je dátum zjednania obchodu zhodný s dátumom jeho vysporiadania (prevod čiastok). Spotové transakcie prebiehajú na spotovom trhu.
Spread
Rozdiel medzi nákupným a predajným kurzom meny, akcie, dlhopisu alebo iného aktíva. Inými slovami sa jedná o hodnotu, o ktorú sa líši najvyššia ponúkaná cena a najnižšia dopytovaná cena.
SRRI
Syntetický ukazovateľ rizika hodnotí rizikovosť fondu na stupnici 1 až 7. Hodnotenie vychádza z jeho historickej volatility. Čím nižší ukazovateľ je, tým menej rizikový by daný fond mal byť. Hodnotu 1 obvykle získavajú veľmi konzervatívne fondy peňažného trhu, hodnotu 7 naopak exotickejšie akciové trhy – napríklad pri niektorých rozvíjajúcich sa krajinách.
Stagflácia
Kombinácia vysokej inflácie s pomalým ekonomickým rastom a vysokou mierou nezamestnanosti. Do obdobia stagflácie je možné radiť napríklad 70. roky v Spojených štátoch.
Štátne dlhopisy
Dlhopisy vydávané štátom, v prípade Slovenskej republiky sú vydávané Ministerstvom financií. Štátne dlhopisy sú zo všetkých typov dlhopisov obecne najmenej rizikové, preto ich kupujú predovšetkým inštitucionálni investori (banky, fondy, poisťovne...). Vzhľadom na nízke riziko sú štátne dlhopisy spojené aj s nižším výnosom, ktorý v prípade rozvinutých štátov často nepresahuje úroveň inflácie. Štáty požičané peniaze používajú na investície, svoju prevádzku alebo splácanie štátneho dlhu. Rovnako ako pri firmách môže dôjsť aj k bankrotu štátu, nie je možné preto tvrdiť, že štátne dlhopisy sú úplne bezrizikovou investíciou.
Stock picking
Stock picking je aktivita, kedy analytik alebo investor systematicky analyzuje určitú akciu, aby sa rozhodol, či ju pridá do svojho portfólia. Tento prístup je označovaný ako aktívna správa.