Slovník pojmov
Bázický bod
Jedná sa o stotinu z jedného percenta, rovná sa teda 0,01 %. Bázický bod meria predovšetkým zmenu úrokových sadzieb, ale aj ďalšie percentuálne zmeny. Napríklad zmena úrokovej miery z 0,5 % p. a. na 0,75 % p. a. znamená zmenu o 25 bázických bodov (bp).
Benchmark
Benchmark označuje referenčnú hodnotu, podľa ktorej je možné merať výkonnosť určitého cenného papiera, investičného fondu, alebo investičného manažéra. Napríklad v oblasti akcií býva ako benchmark často používaný vývoj trhu daný určitým indexom. Podielový fond investujúci do veľkých amerických firiem si ako benchmark pravdepodobne zvolí index S&P 500 a aktívnym výberom sa bude snažiť prekonávať jeho vývoj. Dlhodobo väčšina portfólio manažérov za trhom (benchmarkom) zaostáva. Naopak burzovo obchodovateľné fondy (ETF) vo väčšine prípadov vývoj trhu cez index pasívne sledujú a prinášajú výnos na jeho úrovni.
Beta koeficient
Beta koeficient sa využíva na meranie volatility daného cenného papieru voči širšiemu trhu. Najčastejšie je beta využívaná v rámci modelu oceňovania kapitálových aktív (CAPM). Pokiaľ je koeficient beta nižší než 1, znamená to, že je cenný papier menej volatilný než trh. Pokiaľ je beta vyššia, napríklad 1,4, znamená to, že je akcia volatilnejšia. V tomto prípade by mala byť o 40 % viac volatilná než trh. Negatívna beta znamená, že sa inštrument pohybuje v opačnom smere než trh.
Bid
Bid označuje cenu dopytu, teda najlepšiu cenu, za ktorú je v daný moment možné inštrument predať. Túto cenu určujú kupujúci, keďže sa jedná o maximálnu cenu, ktorú sú ochotní akceptovať, a pri ktorej daný inštrument kúpia. Opakom bidu je ask. Rozdiel medzi týmito čiastkami sa označuje ako spread.
Bitcoin
Bitcoin je najstaršou a najrozšírenejšou kryptomenou na svete. Jeho zásoba je obmedzená na 21 miliónov BTC, ktoré sa postupne uvoľňujú do obehu pri tzv. ťažbe, čím sa stáva možným uchovávateľom hodnoty. Posledný bitcoin bude vyťažený približne v roku 2140, už teraz ich je však v obehu viac než 19 miliónov.
Blockchain
Blockchain je reťazec záznamov (blokov) o všetkých vykonaných transakciách, ktoré sa udiali v kryptomenovej sieti. Vďaka tomu je možné zaistiť, že nikto neminie svoje mince dvakrát ani si nevytvorí nové mince, ktoré mu nepatria.
Blue chips
Obrovské spoločnosti s vynikajúcou povesťou. Ich tržná kapitalizácia sa často pohybuje v stovkách miliárd dolárov a spravidla patrí medzi vedúce spoločnosti vo svojom obore. Vo väčšine prípadov sa jedná o finančné zdravie spoločnosti s pravidelnými ziskami a dlhodobo vyplácanou dividendou. Z týchto dôvodov sa jedná o obľúbené firmy investorov. Patrí medzi nich napríklad Coca-Cola, Disney alebo McDonald's.
Broker
Brokeri sprostredkovávajú prístup ku kapitálovému trhu pre svojich klientov tak, že nakupujú a predávajú cenné papiere na ich účet. K tejto činnosti oprávňuje licencia obchodníka s cennými papiermi (OCP) udelovaná Českou národnou bankou. Ak investujete na Portu, nepotrebujete už žiadne ďalšie registrácie u brokera tretích strán - všetko totiž zabezpečí WOOD & Company, naša materská spoločnosť a najväčší obchodník na pražskej burze.
Burza
Miesto, kde sa organizovaným spôsobom sústreďuje ponuka a dopyt. Obchoduje sa s vzájomne zastúpiteľnými predmetami, ktoré sa na burze fyzicky nenachádzajú. Existuje niekoľko druhov búrz – s cennými papierami, tovarová, devízová alebo burza lodného priestoru. Burzové obchody prebiehajú pravidelne v určitú dobu. Pre obchodovanie platia presné pravidlá.
Býčí trh
Býčí trh označuje finančný trh, v rámci ktorého rastú ceny. Najčastejšie sa pojem využíva v súvislosti s akciovým trhom, je možné na neho naraziť ale aj pri trhu nehnuteľností, dlhopisov, komodít alebo mien. Pri akciách sa o býčom trhu hovorí najčastejšie vo chvíli, kedy cena akcií vyrastie o 20 %, obvykle po poklese o 20 % (= medvedí trh) a pred ďalším 20 % poklesom. Býčí trh môže trvať mesiace, ale pokojne aj celé roky. Napríklad americké akcie merané indexom S&P 500 zaznamenali historicky najdlhší býčí trh medzi marcom 2009 a februárom 2020. Opakom býčieho trhu je medvedí trh.