Slovník pojmov
Rastové akcie
Obvykle sa ako rastové akcie označujú akcie spoločností, pri ktorých sa očakáva výrazne vyšší rast, než je priemer trhu. Častým znakom týchto firiem je to, že nevyplácajú dividendy a snažia sa reinvestovať všetky dosiahnuté zisky, aby tak urýchlili svoj rast. Investori do rastových akcií tak plánujú ťažiť predovšetkým z kapitálových výnosov.
Reálny výnos
Výnos po odčítaní vplyvu rastu cien. Počíta sa ako podiel nominálneho výnosu a inflácie. Ak investícia vyniesla 8 % a inflácia činila 2 %, je reálny výnos 5,88 % (1,08/1,02). Pri nízkych hodnotách inflácie je možné pre zjednodušenie počítať reálny výnos aj ako rozdiel medzi nominálnym výnosom a infláciou.
Rebalansovanie
Pod pojmom rebalansovanie rozumieme návrat portfólia k pôvodnému rozloženiu aktív. V priebehu času sa zastúpenie jednotlivých inštrumentov v portfóliu mení a tým sa odkláňa od svojej pôvodnej alokácie. Rebalansovanie zahŕňa nákupy tých inštrumentov, ktoré majú v portfóliu nižšie percentuálne zastúpenie, než bolo pôvodne stanovené, alebo naopak predaj tých, ktoré v portfóliu zaujímajú väčšiu časť, než by mali.
Recesia
Recesia obvykle označuje silný ekonomický pokles na danom území. Uznávanou definíciou recesie je pokles HDP dve a viac za sebou nasledujúce štvrťroky, metodika v rôznych štátoch sa ale odlišuje.
Referenčná mena
Mena štátu, v ktorom človek žije a plánuje tu užívať výnosy zo svojich investícií. Pre väčšinu slovenských občanov je referenčnou menou euro. Aj keď investuje do zahraničných fondov alebo inštrumentov, výsledné zhodnotenie sa vo finále väčšinou prepočítava späť na eurá.
Reinvestícia
Situácia, kedy investor využije výnosy z existujúcej investície v podobe dividend, kupónov, úrokov a nakúpi za ne ďalšie investičné nástroje.
REIT
Real Estate Investment Trusts je označenie pre investičné fondy v oblasti nehnuteľností. Najčastejšie sa jedná o verejne obchodovateľnú spoločnosť, ktorá drží rôzne druhy nehnuteľností a tie následne prenajíma. Samo označenie REIT má na americkom trhu viacero podmienok (vrátane povinnosti vyplácať minimálne 90 % zisku formou dividend). Práve vysoká dividenda je častým dôvodom, prečo sú REIT medzi investormi vyhľadávané. Jedná sa tak o určitý substitút vlastnej investičnej nehnuteľnosti.
Retailový investor
Retailový, individuálny, neprofesionálny alebo tiež drobný investor. To sú všetko označenia pre jednotlivca, ktorý nakupuje a predáva cenné papiere (akcie, podielové fondy alebo ETF). Na rozdiel od inštitucionálnych investorov obchodujú retailoví investori na vlastný účet a obvykle v menších objemoch.
Return of Capital (ROC)
Je časť pôvodnej investície do cenného papieru, ktorá je vrátená späť investorom. Dochádza k nemu v špeciálnych prípadoch, kedy sa spoločnosť (emitent cenného papieru) rozhodne namiesto výplaty dividend využiť možnosť výplaty podielu zo zníženia základného kapitálu (napríklad kvôli lepším daňovým podmienkam). Return of Capital znižuje pôvodnú investíciu a nie je odvodený zo zisku spoločnosti (emitenta). Preto nemá na rozdiel od dividend daňový dopad a nie je danený ako príjem alebo kapitálový zisk.
Revalvácia
Termín revalvácia vyjadruje posilnenie domácej meny voči menám zahraničným v systéme fixných kurzov. K posilneniu dochádza na základe úradného rozhodnutia. Vďaka revalvácií sa zlacňuje dovážaný tovar, vyvážaný naopak zdražuje. Opakom revalvácie je devalvácia. Pri plávajúcich kurzoch sa pre zhodnotenie meny používa termín apreciácia.
Riziko
Riziko predstavuje hrozbu, potenciálny problém, nebezpečenstvo straty, poškodenie alebo nedosiahnutie očakávaného výsledku. Riziku je možné predchádzať vhodným riadením. To spočíva vo vykonávaní rôznych analýz, na základe ktorých výsledkov sa implementujú techniky, ktoré zistené riziko eliminujú. Finančné dopady rizík je možné potom zmierniť pomocou poistenia. Existuje veľké množstvo rizík, medzi ktoré patrí napríklad kurzové, úverové alebo investičné riziko. Viac si môžete prečítať tu.
Robo-advisory
Finančné poradenstvo s využitím počítača/algoritmov pracujúce do istej miery nezávislo na človeku. Títo digitálni poradcovia kombinujú nízkonákladové poplatky a jednoduchý prístup k technológiám s tradičnými maklérskymi službami. Vďaka robo-advisory poradcom sa otvárajú kapitálové trhy aj menším investorom alebo tým, ktorí nemajú tak silné finančné povedomie. Viac si môžete prečítať tu.
Rozvíjajúce se trhy
Tieto krajiny sú charakteristické rýchlym hospodárskym rastom, ale nemajú ešte moc dlhú históriu – nestihli sa ešte úplne rozvinúť do podoby napríklad krajín západnej Európy. Investovanie na tieto trhy môže byť rizikové z dôvodu meniacich sa zákonov, zvýšenej volatility cien a podobne. Toto riziko však býva vykompenzované možnosťou dosiahnutia vyšších výnosov.
Rozvinuté trhy
Najrozvinutejšie krajiny z hľadiska ekonomiky a trhu. Do tejto kategórie patria hlavné európske krajiny, USA, Kanada, Japonsko alebo Austrália. Medzi kľúčové aspekty, podľa ktorých sa určuje miera vyspelosti krajiny, patrí úroveň príjmov (HDP na hlavu), rýchlosť rastu HDP, veľkosť ekonomiky a stav finančných trhov.